Skip to content

221 Sailer St

Cranford, NJ 07016

Built 1958

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block320
Lot59
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
46%
Improvement Value:$92,200
54%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+1.7%
2024$11,084-1.0%
2023$11,191+0.3%
2022$11,155+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000
DeedBook 6555, Page 2914Recorded9/3/2024

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3275, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1958