Skip to content

22 Wade Ave

Cranford, NJ 07016

Built 1952

Last Sale Date
Dec 3, 2057

Property Information

Block320
Lot70
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2SFL1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
36%
Improvement Value:$133,300
64%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,182+50.8%
2024$9,407+1.3%
2023$9,289+0.3%
2022$9,259+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$461,000
DeedBook 6330, Page 927Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5858, Page 827

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5595, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1952