Skip to content

30 Wade Ave

Cranford, NJ 07016

Built 1927

Last Sale Date
Dec 1, 2043

Property Information

Block320
Lot74
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
47%
Improvement Value:$85,700
53%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+1.7%
2024$10,761+1.3%
2023$10,625+0.3%
2022$10,591+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5653, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1927