Skip to content

204 Richard St

Cranford, NJ 07016

Built 1971

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block320
Lot76
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
38%
Improvement Value:$135,000
62%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,785+1.7%
2024$14,541+1.3%
2023$14,358+0.3%
2022$14,312+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,164DeedBook 6423, Page 534Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5872, Page 727

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4561, Page 183

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 3254, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1971