Skip to content

212 Richard St

Cranford, NJ 07016

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2009

Property Information

Block320
Lot80
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
38%
Improvement Value:$134,600
62%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,738+1.7%
2024$14,494+3.8%
2023$13,963+0.3%
2022$13,918+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 3897, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1970