Skip to content

837-839 Emerson Ave

Elizabeth City, NJ 01403

Built 1928

Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block53
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
46%
Improvement Value:$269,900
54%
Total Assessment$496,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557-16.9%
2024$11,503+2.8%
2023$11,192
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928