Skip to content

801-803 Emerson Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1929

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jan 26, 1998

Property Information

Block53
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,600
55%
Improvement Value:$175,200
45%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500-26.4%
2024$10,183+2.8%
2023$9,908
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4622, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1929