Skip to content

820-822 Gebhardt Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1933

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block53
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,200
56%
Improvement Value:$181,300
44%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013-26.9%
2024$10,969+2.8%
2023$10,672
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5840, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1933