Skip to content

816-818 Gebhardt Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1935

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 31, 1994

Property Information

Block53
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
56%
Improvement Value:$175,700
44%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744-31.7%
2024$11,346+2.8%
2023$11,039
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4154, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1935