Skip to content

809-811 Emerson Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1928

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
May 24, 2016

Property Information

Block53
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,200
48%
Improvement Value:$258,300
52%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206-10.4%
2024$10,278+2.8%
2023$9,999
Property History

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 6122, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1928