Skip to content

518 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 14, 2003

Property Information

Block157
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
32%
Improvement Value:$97,000
68%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,056+2.2%
2024$9,836-1.0%
2023$9,937+0.5%
2022$9,884+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 5390, Page 920NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1963