Skip to content

630 Miltonia St

Linden, NJ 07036

Built 1940

Last Sale Price
$65,411
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block344
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$71,900
59%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,572+2.2%
2024$8,384-1.0%
2023$8,471+0.5%
2022$8,426-9.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$65,411

From:

To:

DeedBook 5078, Page 145NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/25/2001

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 4868, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3512, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1940