Skip to content

725 Willick Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block409
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
40%
Improvement Value:$100,600
60%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,694+2.2%
2024$11,438-1.0%
2023$11,556+0.5%
2022$11,495+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5415, Page 195Recorded2/4/2004

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 3617, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1961