Skip to content

713 Willick Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2009

Property Information

Block409
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
40%
Improvement Value:$99,500
60%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,617+2.2%
2024$11,362-1.0%
2023$11,480+0.5%
2022$11,419+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 3597, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1961