Skip to content

2111 Alberta Ave

Linden, NJ 07036

Built 1944

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block4
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
34%
Improvement Value:$93,700
66%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,929+2.2%
2024$9,712-1.0%
2023$9,812+0.5%
2022$9,760+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 6185, Page 541Recorded4/28/2017

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 5730, Page 855Recorded9/8/2008

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4566, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 2995, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1944