Skip to content

306 Hagel Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block4
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
41%
Improvement Value:$59,700
59%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,095+2.2%
2024$6,940-1.0%
2023$7,012+0.5%
2022$6,974+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3697, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3674, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1928