Skip to content

442 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1943

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block27
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,257
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
31%
Improvement Value:$114,700
69%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+3.3%
2024$11,999+2.1%
2023$11,748+114.0%
2008$5,490+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,257DeedBook 6473, Page 2498Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4443, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1943