Skip to content

1880 Oliver Street

Rahway, NJ 07065

Built 2005

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Apr 22, 2005

Property Information

Block218
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
23%
Improvement Value:$174,600
77%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,861+3.2%
2024$16,331+3.2%
2023$15,827+0.4%
2022$15,768+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 5500, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5390, Page 74