Skip to content

473 Lower Alden Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 22, 1997

Property Information

Block264
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
48%
Improvement Value:$65,600
52%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+3.2%
2024$9,022+3.2%
2023$8,744+0.4%
2022$8,712+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4587, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1953