Skip to content

503 Lower Alden Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block264
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
42%
Improvement Value:$84,100
58%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,774+3.2%
2024$10,435+3.2%
2023$10,114+0.4%
2022$10,076+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4683, Page 12

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3414, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1953