Skip to content

172 Lincoln Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2010

Property Information

Block802
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
41%
Improvement Value:$145,000
59%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,849+2.5%
2024$10,582+4.8%
2023$10,096+0.7%
2022$10,027+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

DeedBook 5761, Page 754Recorded5/4/2009

Property Sale

SaleMulti
$157,500

From:

To:

DeedBook 5119, Page 183Recorded5/17/2001

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4349, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1925