Skip to content

168 Lincoln Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block802
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,179
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
39%
Improvement Value:$159,600
61%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,495+2.5%
2024$11,211+4.8%
2023$10,696+0.7%
2022$10,624+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3817, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1927