Skip to content

222 Pershing Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block907
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
46%
Improvement Value:$120,600
54%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863+2.5%
2024$9,620+4.8%
2023$9,178+0.7%
2022$9,116+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

DeedBook 5382, Page 480Recorded7/21/2003

Property Sale

SaleMulti
$142,000

From:

To:

DeedBook 5187, Page 294Recorded10/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1910