Skip to content

131 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block112
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,420
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
38%
Improvement Value:$152,600
62%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,300+4.5%
2024$6,987-3.6%
2023$7,251+0.4%
2022$7,222-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,420DeedBook 3461, Page 14Recorded10/30/2024

Property Sale

Sale
$243,500
DeedBook 2404, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1972