Skip to content

129 Pudding Stone Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 11, 2009

Property Information

Block139
Lot68
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,379
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
28%
Improvement Value:$245,600
72%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888+4.6%
2024$9,453-3.7%
2023$9,820+0.4%
2022$9,779-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2275, Page 260

Property Sale

Sale
$269,990
DeedBook 1767, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2001