Skip to content

292 Hudson StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2009

Property Information

Block1301
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,312
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
25%
Improvement Value:$81,300
75%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,936+8.3%
2024$4,557+3.0%
2023$4,423+0.8%
2022$4,390+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2214, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1910