Skip to content

713 High St.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1922

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 11, 1996

Property Information

Block87
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SCB1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,664
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
43%
Improvement Value:$88,800
57%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772+1.4%
2024$6,679+5.1%
2023$6,357+3.2%
2022$6,160+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1492, Page 280

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1092, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1922