Skip to content

598 Franklin St.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1956

Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block87
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,008
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
51%
Improvement Value:$61,300
49%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+1.5%
2024$5,178+5.3%
2023$4,917+3.4%
2022$4,757+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956