Skip to content

745 High St.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1946

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Feb 13, 1987

Property Information

Block87
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
53%
Improvement Value:$57,500
47%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,330+1.4%
2024$5,256+5.1%
2023$5,003+3.2%
2022$4,848+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1017, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1946