Skip to content

191 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block100
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2UG
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,472
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,400
25%
Improvement Value:$80,100
75%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,004+8.1%
2024$5,555+2.5%
2023$5,418-2.3%
2022$5,548+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890