Skip to content

261 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2014

Property Information

Block3
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-S-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,480
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
31%
Improvement Value:$109,000
69%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847+8.1%
2024$8,185+2.5%
2023$7,983-2.3%
2022$8,175+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2121, Page 247

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 1055, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1957