Skip to content

18 Sunrise Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block44
Lot49
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,500
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
28%
Improvement Value:$123,900
72%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,406+8.3%
2024$8,684+2.6%
2023$8,464-2.4%
2022$8,673+0.1%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1950