Skip to content

114 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1945

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block8
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,480
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
28%
Improvement Value:$131,900
72%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+8.1%
2024$9,409+2.5%
2023$9,178-2.3%
2022$9,398+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 1761, Page 30

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1298, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1945