Skip to content

263 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1965

Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block4
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,008
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
41%
Improvement Value:$72,000
59%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+8.4%
2024$6,012+2.6%
2023$5,858-2.4%
2022$6,005+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965