Skip to content

250 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1955

Last Sale Price
$247,200
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block4
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,480
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
33%
Improvement Value:$101,300
67%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+8.1%
2024$7,776+2.5%
2023$7,585-2.3%
2022$7,767+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$247,200

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 2796, Page 27Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1323, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1955