Skip to content

257 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block4
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,392
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
30%
Improvement Value:$115,600
70%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+8.1%
2024$8,066+2.5%
2023$7,867-2.3%
2022$8,056+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,392DeedBook 3456, Page 304Recorded10/11/2024

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 2802, Page 59Recorded10/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957