Skip to content

261 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2017

Property Information

Block4
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,128
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
38%
Improvement Value:$79,900
62%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210+8.1%
2024$6,671+2.5%
2023$6,507-2.3%
2022$6,663+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960