Skip to content

34 Gibson Place

Washington, NJ 07882

Built 1976

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 20, 1995

Property Information

Block50
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$120,700
71%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+8.1%
2024$8,820+2.5%
2023$8,603-2.3%
2022$8,810+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1452, Page 138

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 804, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1976