Skip to content

32 Gibson Place

Washington, NJ 07882

Built 1952

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 20, 1987

Property Information

Block50
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-S-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,350
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
37%
Improvement Value:$85,600
63%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+8.4%
2024$6,798+2.6%
2023$6,625-2.4%
2022$6,790+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1032, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1952