Skip to content

33 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1971

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Feb 3, 2005

Property Information

Block50
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
40%
Improvement Value:$71,500
60%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,708+8.1%
2024$6,206+2.5%
2023$6,053-2.3%
2022$6,198+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1990, Page 18

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 1256, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1971