Skip to content

34 Prosper Way

Washington, NJ 07882

Built 2007

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block50
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,216
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
20%
Improvement Value:$187,000
80%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,080+8.1%
2024$12,101+2.5%
2023$11,804-2.3%
2022$12,087+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 2861, Page 305Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2169, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 2068, Page 189

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 1975, Page 36