Skip to content

37 Kinnaman Ave

Washington, NJ 07882

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block6
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage996
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
42%
Improvement Value:$68,200
58%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+8.1%
2024$6,066+2.5%
2023$5,917-2.3%
2022$6,059+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945