Skip to content

35 Kinnaman Ave

Washington, NJ 07882

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2021

Property Information

Block6
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-B-L-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,236
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
40%
Improvement Value:$92,500
60%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+8.1%
2024$7,962+2.5%
2023$7,767-2.3%
2022$7,953+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1344, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1906