Skip to content

60 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jun 21, 2007

Property Information

Block6
Lot24
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
40%
Improvement Value:$73,100
60%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+8.1%
2024$6,299+2.5%
2023$6,144-2.3%
2022$6,291+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 2157, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1900