Skip to content

338 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1962

Last Sale Date
Jun 5, 1998

Property Information

Block6
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-B-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
34%
Improvement Value:$102,200
66%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+8.1%
2024$7,988+2.5%
2023$7,792-2.3%
2022$7,979+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962