Skip to content

121 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Sep 10, 1992

Property Information

Block6
Lot31
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
36%
Improvement Value:$87,800
64%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,629+8.1%
2024$7,058+2.5%
2023$6,885-2.3%
2022$7,050+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1284, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1920