Skip to content

153 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block6
Lot37
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class15
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage572
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
54%
Improvement Value:$39,600
46%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,814+8.1%
2024$4,454+2.5%
2023$4,344-2.3%
2022$4,449+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2795, Page 328

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2418, Page 249

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1788, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1900