Skip to content

159 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block6
Lot38
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,276
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
41%
Improvement Value:$67,100
59%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+8.1%
2024$5,854+2.5%
2023$5,710-2.3%
2022$5,847+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2040, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1920