Skip to content

305 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block6
Lot67
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class15
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
38%
Improvement Value:$74,700
62%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+8.1%
2024$6,237+2.5%
2023$6,083-2.3%
2022$6,229+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901