Skip to content

148-150 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1998

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block6
Lot73
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,073
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
41%
Improvement Value:$72,000
59%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+8.1%
2024$6,273+2.5%
2023$6,119-2.3%
2022$6,265+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1705, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1998